MŮJ PŘÍBĚH ANEB JAK SE ZRODIL PROJEKT CZECHMERMAIDWORLD


Kdo se skrývá pod CZECHMERMAIDWORLD?
Jmenuji se Jitka Denton, jsem autorka projektu Czechmermaidworld a cestovatelka tělem i duší.
Mojí velkou vášní je potápění a podmořská fotografie.
Vlastnoručně vyfocené podmořské snímky přenáším na plavky a plážovou módu, kterou navrhuji.
Baví mně obohacovat život pestrými barvami, které dokáže vytvořit jen oceán a ukazovat střípky z podvodního světa všem, kteří nemají odvahu nebo možnost tento svět navštívit.
Přijměte pozvání ho společně se mnou objevit.
Vaše česká suchozemská mořská panna,


120+
Ponorů pod hladinou

2019
Založení Czechmermaidworld na Instagramu

2021
První model plavek

2400+
Intagram followers
Jak to celé začalo aneb MOJE podvodní "poprvé"...
Z nějakého prazvláštního důvodu se můj osud rozhodl, že od dětství miluji vše, co se moře a podmořského života týká. Už jako dítě jsem na černobílé televizi doslova hltala filmy slavného podmořského badatele Jacques Yves Cousteaua. Trvalo mi ale spoustu let než jsem se sama odvážila ponořit do hlubin. Měla jsem z vody a její síly velký respekt.
O mém „podvodním poprvé“ se ani nedá hovořit jako o ponoru do hlubin. Byl to testovací ponor v hotelovém resortu na dovolené v karibském ráji zvaném Riviera Maya v Mexiku, na poloostrově Yucatan. Metr hloubky a pro mě byl nepopsatelný problém se pod vodou nadechnout z automatiky. Po desítkách minut neúspěchu dive master pochopil situaci a poradil trik: všechno je ve tvé hlavě, musíš věřit vybavení. A stal se zázrak, poprvé jsem se pod vodou nadechla bez lapání po dechu a pocitu, že se utopím.
Psal se rok 2011 a mě ani ve snu nenapadlo, že to byl začátek nějaké další pomyslné cesty, která je dlouhá, stále trvá a na které jsem se toho měla a mám hodně naučit. U mě tedy zatím platí, že i cesta může být cíl.
Všechno má svůj čas…
Možná všechno má svůj čas a ten můj pravý čas přišel ještě o něco později, s jedněmi kulatými narozeninami, kdy jsme se rozhodla, že si konečně splním touhu po objevování hlubin. K narozeninám jsem dostala poukaz na kurz potápění, který jsem si přála. A skutečně, kurz jsem po zdolání všech znalostních testů a praktických zkoušek v bazénu absolvovala a v květnu 2013 jsem odjela dokončit povinné ponory ve volné vodě na ostrov Bora Bora. Ano, skutečně tam. I to byl jeden z mých velkých životních snů, tak se mi tyto dva splnily najednou. A tam, na druhém konci světa, v daleké Polynésii se ze mně stala certifikovaná potápěčka.
Barvy podmořského světa…
Barvy podmořského světa, viděného na vlastní oči, mě doslova uchvátily. A abych si uchovala vzpomínky na zmiňovaný ráj Polynésie, půjčili jsme si s manželem na jeden den podmořský fotoaparát. Fotit pod vodou jsme tenkrát nijak výrazně neuměli ani jeden, ale i tak snímky žraloků stáli za to. Jedna ukázka zde a další jsou k vidění v mé podmořské galerii na Instagramu @czechmermaidworld.
Žraloci mě fascinují svou prehistoričností, ale i klidem, se kterým netečně proplouvají kolem, opravdoví vládci oceánů. Fascinace a velký respekt. Žraloci z Bora Bora na straně jedné a na straně druhé, korálové útesy a tisíce korálových rybek neskutečných barev. Takových barev, že je člověk mnohdy považuje za nekombinovatelné.


A tak jsem začala fotit pod vodou...
Možná už někde tam na Bora Bora se v mé hlavě rodila myšlenka na přenesení barev podmořského světa do toho našeho, suchozemského. Po návratu z Polynésie jsem na další, dnes již mohu říci, potápěčské výpravě, začala fotit pod vodou.
Nejdříve úplně obyčejným fotoaparátem, Olympus TG1 to tenkrát byl. Pořídili jsme si k němu voděodolný kryt, protože samotný fotoaparát byl voděodolný jen do 10m hloubky. To by při ponoru do 30m nestačilo a tlak pod vodou by fotoaparát zničil.
Moje fotografie byly ze začátku vlastně „jen modré“ (tak jak tomu je snad u všech začínajících amatérských podmořských fotografů). Nejspíš bych i dnes měla svoje fotky stále jen „modré“, kdyby nezasáhl oceán a prvního fotoaparátu mě sám nezbavil. Ano, přesně tak, při jednom z ponorů se mi foťák uvolnil a v nestřeženém okamžiku uplaval kdo ví kam.
Strávili jsme hodinu jeho marným hledáním v místě ponoru, bezúspěšně. O fotodokumentaci z oné pověstné výpravy jsme přišli, bohužel jsme neměli nic zálohovaného na žádném jiném médiu. Ale…

Ten rozdíl nelze přehlédnout...


Všechno špatné pro něco dobré...
Jak se říká, všechno špatné pro něco dobré se v tomto případě potvrdilo. K dalším narozeninám jsem dostala fotoaparát nový, lepší a dokonce s přídavným bleskem!
A tak jsem na další cestě za podmořským dobrodružstvím zjistila, že světlo je král a že bez světla není žádná podmořská fotka jiná než modrá. Mořská voda pohlcuje světlo (v prvních 10-ti metrech hloubky zmizí 50% světla!) a pokud si tam dole neposvítíte, je tam opravdu jen modro.
Moje fotky začaly mít konečně barvy a začala se na nich objevovat skutečná krása. Jak jsem s fotkami hodně pracovala, při návratu z jedné cesty mně v letadle přepadl mikro spánek a do hlavy mi skočila vize. Ne sen, ale opravdu vize. Vize, že musím barvy podmořského světa přenést do toho našeho, povětšinu času, suchozemského.
A kde barvy úžasně vyniknou a dá se s nimi výborně pracovat? Ve světě módy…


Jak to udělat, když nejsem návrhářka?
Svět módy mě, asi jako většinu žen, zajímal a zajímá. A tak jsem po návratu ze zmíněné cesty začala hledat možnosti jak na to.
S nadšením jsem se přihlásila do kurzu návrhářství a naučila se jakž takž kreslit návrhy. Mým učitelem byl Antonín Soukup, jehož jméno stojí za populární českou značkou La Formela. Můj původní záměr se ale nakonec ukázal jako složitý a v dané chvíli nerealizovatelný. Moje vize šla na nějaký čas k ledu…
Až po nějaké době jsem opět získala energii a po jednom domácím „brainstormingu“ přišel ten pravý nápad. Barvy podmořského světa musím přece přenést na plavky! Vždyť se to celé samo nabízí… Barvy a moře, moře a plavky!


KONEČNĚ, Výroba plavek může začít!
Bikini, tak malé, jednoduché “nic”, to se přece musí vyrábět „raz dva“. Jenže přišlo nemalé ALE….
S plánováním realizace výroby vyvstalo spoustu otázek…
Jak přenést fotku na plavkovinu, aby vydržela náročné podmínky jako je teplo a sluneční uv záření, slanou vodu, opalovací krémy a nevybledla po prvním letním dnu? Odpovědí na tuto otázku se stala metoda sublimace, kterou pro své výrobky používám.
Kde nechat látku potisknout?
Kde koupit kvalitní materiál, který bude příjemný, bude držet tvar a zároveň bude šetrný k pokožce?
Kde sehnat střih, když nejsem švadlena?
Kde najít výrobce? Kdo bikini nakonec profesionálně ušije? Jsem totiž náročná na detail a nespokojím se jen tak s něčím.
V této oblasti se mi hodně dlouho nedařilo. V České Republice nejsou výrobci příliš zaměřeni na výrobu plavek. Na řadu přišlo několik pokusů a omylů a výsledný produkt nebyl stále to, co jsem měla na mysli.
Když přišlo další temné údolí a já už jsem to chtěla vzdát, život mi na podzim 2022 poslal do cesty mentorku módních tvůrců @Rehanu Ježkovou. Řekla jsem si, že to ještě jednou, naposledy, ale vážně naposledy, zkusím.
Právě Rehana mi umožnila spojení s mým vysněným českým výrobcem sportovního oblečení.
Když jsem je kontaktovala, přišlo další zklamání. Řekli mi, že plavky nešijí. Dlouhodobě šijí podobný produkt, ale plavky prostě NE.
Nechtěla jsem to jen tak vzdát, považovala jsem za důležité jim svůj projekt co nejlépe představit. A přišlo další, tentokrát obrovsky pozitivní ALE… Můj projekt je zaujal natolik, že by si rádi šití bikin zkusili! Byla to pro ně výzva (ale ne zas tak velká). A protože šití této šicí dílny velmi obdivuji, řekla jsem si, že bikini snad ani zkazit nemohou, tak jsme se do toho pustili.
Mezitím jsem si nechala u dalšího dodavatele potisknout autorskou metráž. Byla to tak obrovská radost držet v ruce látku s potiskem vzoru murény, kterou jsem vyfotila v indickém oceánu!
Po výrobě prototypu plavek se výroba podle mého původního plánu začíná realizovat v mojí domovině, v České Republice. Důraz se klade na kvalitu materiálů a samotného šití. Steh musí být jako steh.
A přesně to byl můj záměr. Přinést Vám kvalitní a zároveň nevšední plavky, ve kterých se budete cítit jako mořské panny, královny pláží, jezer a bazénů.
Ukázka střihu, potisku a materiálu

A jak se mi to celé podařilo, budete moct brzo posoudit samy(i). Plavky plánuji uvést na trh na podzim 2023.
Ano, čtete správně, na podzim. Letní sezónu jsem nestihla a je přece fajn si prodloužit léto a za teplem vyrazit i na konci roku 😉
Staňte se královnou léta, vezměte s sebou k vodě některý z mých modelů a ponořte jej pod hladinu, ať už mořskou či sladkovodní.
Děkuji za to, že jste dočetli až sem… Těší mě, že jste mi věnovali svůj drahocenný čas.
Vaše česká suchozemská mořská panna


